Торгові центри Хмельницького. Чи потрібні нові

Розказати друзям

З початком війни комерційне будівництво в Україні, зокрема на Хмельниччині переживало важкі часи. Як і всі ми.


Військові дії в частині країни, невизначеність у завтрашньому дні, призвели до паузи в господарчій діяльності як уже існуючих торгово-розважальних центрів так і запланованих до відкриття чи будівництва.


Але з часом ситуація змінилась – більшість ТРЦ на території, яку не зачепила війна, відновили свою роботу. Це помітно і у нашому місті, де зокрема подвоєними темпами продовжилось будівництво комплексу “СпортСіті”. Це стало можливим перш за все завдяки стабілізації ситуації в країні та співпраці забудовника з інвесторами будівництва, яким вдалось на взаємовигідних умовах продовжити не просто продовжити будівництво, а й наростити його темпи.


Чи потрібні місту нові житлові та комерційні площі – питання риторичне, яке вирішує ринок. Якщо є попит, то проблем з їхньою реалізацією не буде. Але для комерційної нерухомості, зокрема торгових центрів, є можливості прорахувати майбутнє і відповісти на питання чи потрібні Хмельницькому нові торгові центри.


В одному з останніх перед війною досліджень середня кількість квадратних метрів торгових центрів на тисячу населення у Хмельницькому мала показник у 152 GLA, тоді як у сусідніх Чернівцях 342, Тернополі 219, Рівному 334 та 182 у Львові. Тобто куди рости ще нашому місту є. Особливо, враховуючи, що і сусідні міста ще далекі від середньоєвропейських чи північно-американських показників. З часу проведення дослідження особливих змін у кількості нових торгових центрів не сталось.


Імпорт одягу та взуття під час війни, за оцінкою консалтингової компанії Pro-Consulting, зменшився майже на 60%. Міжнародні fashion-бренди – основні гравці українського ритейлу. У 2019–2020 роках, за даними асоціації «Укрлегпром», вони зайняли понад половину всього ринку, ще понад 30% – контрабанда та секонд-хенд, українські виробники вибороли тільки 11%. Всі вони ділили ринок обсягом майже 60 млрд грн.


Хоча в Україні сталась така ситуація, що з роздрібної торгівлі нашої країни пішло багато світових мереж, їхнє місце поступово займають місцеві виробники, які раніше не мали жодного шансу потрапити у провідні торгові центри.Наприклад, у торгової марки “Goldi” Рівненського льонокомбінату за рік за даними YouControl, у 2022 році виручка Goldi зросла на 22%, до 735,4 млн грн, що зумовлено збільшенням торгових площ по всій країні.


Очікуючи повернення в торгові центри України світових мереж, про яке вони одна за одною заявляють, скоро можна буде говорити про дефіцит торгових площ і у нашому місті. А відповідно і в необхідності нових торгових центрів.
Майбутнє хмельницьких ТРЦ, як і майбутнє всього українського бізнесу та самої країни зараз залежить від кожного з нас, від робітника до Президента, від ЗСУ, віра і допомога яким прискорять таку потрібну нам усім Перемогу. Слава Україні!

10
Розказати друзям
Хмель Хмельницький